Recept na domácí chai latte
Co je chai latte, recept na jeho přípravu a jak se liší od masala chai.
Co je to chai latte
Chai latte je vlastně takové latte z čaje. Vzniklo kombinací cafe latte (espressa s mlékem našlehaným do hednábné konzistence) a tradičního indického nápoje masala chai (masala = koření, chai = čaj). Zatímco z prvního zmiňovaného si to vzalo jen to našlehané mléko, z druhého obojí. Tedy jak čaj, tak tradiční směs voňavého koření, jehož základem je nejčastěji kardamom, skořice, hřebíček, černý pepř, fenykl, římský kmín, badyán, koriandr, muškátový ořech. Takže jde o silný výluh čaje a koření zalitého našlehaným mlékem.
Rozdíl mezi chai latte a masala chai
Tak ono to už částečně vyplynulo z předchozího odstavce. Důležitý je poměr vyluhovaného čaje s kořením a mléka, intenzita a hustota výluhu a také to, že masala chai se vaří i s mlékem, zatímco u chai latte se do výluhu čaje a koření mléko přilévá dodatečně.
Masala chai obsahuje cca 2/3 výluhu čaje s kořením, který je sám o sobě pitelný (podrobný recept na domácí masala chai najdeš zde) a 1/3 tvoří mléko (nenašlehané). V případě chai latte výluh čaje a koření tvoří maximálně 1/3 obsahu šálku a zbytek je dolitý našlehaným mlékem.
Výluh je však v případě chai latte podstatně intenzivnější. Jednak aby i po zalití našlehaným mlékem byl čaj s kořením dostatečně chuťově výrazný. A jelikož co na latte kromě chuti všichni milujeme, jsou obrázky, tak je důležité, aby do něj šlo kreslit a obrázek byl vidět. Proto musí být výluh hustší než na masala chai, jinak do něj “kreslit” nepůjde a pokud by nebyl dostatečně tmavý, tak obrázek bude málo kontrastní a tedy téměř neviditelný.
Co potřebuješ na 4 šálky chai latte
(neboj, můžeš použít výluh jen pro 1 šálek a zbytek si schovat do lednice na příště, ale když už se s tím pachtíš, tak proč dělat jen jednu porci, že? ;) )
- 6 g černého čaje ideálně Assam, Kenya či Ceylon zpracovaný metodou CTC nebo typu broken (list lámaný na drobné kousky)
- 10 g koření na masala chai
- vodu
- 6-8 lžiček cukru
- 4 dcl mléka (na každý šálek 1 dcl - šleháním nabyde na objemu)
Recept na chai latte
Koření vař cca 10 minut v 0,3 litru vody, poté přidej čaj a vař 5 minut. Na závěr oslaď a promíchej. Kastrůlek nech během vaření odklopený, aby se voda částečně odpařila a výluh tak zintenzivněl. Mělo by ho zbýt necelé 2 dcl (na 4 “panáky”).
Do nahřátého šálku na latte nalij “panáka” výluhu. Našlehej mléko a zalij. Kde sehnat domácí šlehač mlíka nebo kde se naučit latte art, se dočteš níže. Každopádně pokud nemáš šlehač mlíka, bude lepší si udělat klasický masala chai. Recept najdeš tady.
Já vím, toho cukru, ale ….
- cukr zvýrazní chuť koření
- díky němu bude výluh víc zakonzervovaný a vydrží ti dýl v lednici
- výluh bude hustší, takže do něj pak půjde líp kreslit latte art
- hlavně pokud ti jde o ten obrázek, tak je dobrý osladit už ten výluh, pak není důvod našlehané mléko rozbít lžičkou při slazení a míchání
Recept na chai latte bez kofeinu
Stejné viz výše, pouze černý čaj nahraď červeným rooibosem.
Kde koupit čaj, koření a náčiní na chai latte a vše potřebné
- v zimních měsících bývá k dispozici sada čaje a koření v dárkovém balení
- čaj - Kenya CTC tady, Assam CTC zde, Ceylon tady
- koření na masala chai tady
- napěňovače mléka zde
Líbil se Ti článek?
Pokud ano a ještě neodebíráš Občasník Čajových Bedýnek, tak se k jeho odběru můžeš přihlásit tady, aby Ti žádný nový článek neuniknul. A neboj, častějc než 1x za měsíc to nebude ;)
Související články
- Čerstvá sklizeň
- BIO čaj
- Černý čaj
- Černý čaj čistý
- Černý čaj ovoněný
- Zelený čaj
- Zelený čaj čistý
- Zelený čaj ovoněný
- Bílý čaj
- Žlutý čaj
- Oolong
- Pu erh
- Ovocný čaj
- Ovoněný čaj
- Rooibos, maté, bylinky
- Ice tea
- Výběrová káva z Kokořína