Jaro 2024

Příval jarní energie, jeden "tlumící" model, dávka antioxidantů navíc ... to vše najdeš v Jarní Čajové Bedýnce.

Purple tea green 40 g

Tak začněme těma antioxidantama. Už jsem mockrát zmiňovala, že zelený čaj, bílý čaj, černý čaj, žlutý čaj … prostě skoro všechny čaje pocházejí z víceméně stejné rostliny – čajovníku čínského či asámského, který má zelené listy. A pak záleží na tom, jak se tyto zelené lístky zpracují a dle toho vzniknou různé druhy čajů.

U purple tea je to ale trochu jinak. Pochází totiž z čajovníku, který má lístky vínové. Je to proto, že je velmi bohatý na antokyaniny. To jsou antioxidanty, které dodávají barvu třeba borůvkám, ostružinám či červenému zelí. Nejvíce jich je obsaženo v mladých lístcích, čímž je rostlina brání před prudkými slunečními paprsky. A asi pro Tebe nebude žádnou novinkou, že antioxidanty jsou spojovány s prevencí proti mnohým chorobám. Kdyby Tě o purple tea zajímalo trochu víc, mrkni na článek, kde najdeš i nějaké fotky z mé výpravy, kde jsem na purple tea poprvé (a zatím naposledy) narazila v Indii ve volné přírodě.

Tento „vínový čaj“ pochází od drobných farmářů z pohoří na jihozápadě Keni, Nandi hills, z nadmořské výšky kolem 2000 metrů. Lístky byly ručně sklizené v říjnu 2023 a je zpracován jako zelený čaj. Tedy purple tea green. Nálev je lehce dorůžova a má svěží nasládlou ovocnou chuť s tóny meruněk, nezralých švestek s aftertastem karamelizovaného cukru.

Příprava:6 - 7 g na 0,3 l vody o teplotě 75 – 80°C, luhovat cca 2 minuty, čaj lze zalít opakovaně

Zamiloval sis purple tea? Můžeš dokoupit tady.

Pai Mu Tan koláčky cca 35 g

Připomíná Ti něco hláška: „Já mám žízeň“ … „Máme tady prima koláčky“? Tak pokud si vzpomínáš, tak ty slavné koláčky v Samotářích žízeň moc nezahnaly, ale Ivan Trojan po nich propařil celou noc. Tyhle koláčky ale na žízeň jsou. Respektive jsou prostě k pití. A třeba Tě svou medově nasládlou chutí s tóny oříšků s muscatelovým nádechem taky roztančí.

Pai Mu Tan, nebo-li Bílá pivoňka, patří k nejznámějším bílým čajům. Tato pochází z čínské provincie Hunan. No a víš, jak jsou čaje typu Pai Mu Tan hodně volné a nadýchané a porce lístků na jednu várku Ti zabere plný šálek a při neopatrném zacházení se lístky dost lámou. Tak s paimutanovými koláčky Ti tyto obštrukce odpadnou.

Příprava:7 g (1 koláček = 6-7,5 g) na 0,3 l 85°C vody, luhovat 2 - 3 minuty, čaj lze zalít až 4x

Zamiloval sis tento bílý čaj? Můžeš dokoupit tady.

Golden monkey 50 g

Když už jsme u těch mejdanů, tak po nich často bejvá opice ;) Tak tu máš jednu a rovnou zlatou. Golden monkey je vynikající černý čaj z čínského Yunnanu. Název Zlatá opice si získal díky tvaru čajových lístků, které připomínají opičí pařáty. Zlatá zase označuje barvu nálevu.

Chuť má výtečnou medově nasládlou, muscatelovou, květovou, s tóny po švestkách. Dřív to byla opravdová raritka a tak někteří věřili, že tenhle čaj má zvláštní moc. Zejména v tom směru, že budeš mrštnej jak opice a taky, že má pozitivní vliv na sexuální výkony. No to bude divoký jaro ;)

Příprava:6 - 8 g na 0,6 l vroucí vody, luhovat 3 - 6 minut

Zamiloval sis tento černý čaj? Můžeš dokoupit zde.

Green wild cherry 80 g

Tento zelený čaj má divokost aspoň v názvu. Jinak je mírnej jak beránek. Jde o jemný zelený čaj Sencha s chutí višní.

Složení: čínský zelený čaj Sencha, listy jahodníku, aroma

Příprava:2,5 g na 0,2 l 95°C horké vody, luhovat 2 minuty, je skvělý i jako ice tea

Zamiloval sis tento zelený čaj? Můžeš dokoupit tady.

Gaba Sencha 20 g

A na závěr tu máme slibované zklidnění. Gaba je složenina z prvních písmen Gamma Amino Butyric Acid, což je Gama aminomáselná kyselina. GABA je v malém množství obsažena v každém pravém čaji (např. v klasicky zpracovaném oolongu je to kolem 6 mg na 100 g suchých čajových lístků) . Čaj s označením GABA se však může nazývat pouze ten, který, dle japonské normy, obsahuje minimálně 150 mg GABA na 100 g čaje. Vyšší množství GABA se v lístcích vytvoří speciální technologii výroby, kdy se sklizené čajové lístky před dalším zpracováním vystaví působení dusíku bez přístupu vzduchu.

Se zvýšením obsahu GABA v čaji si v roce 1987 poprvé zaexperimentoval japonec Dr. Tsushida Tojiro ve snaze prodloužit čaji trvanlivost.

GABA má hlavní podíl na přenosu nervových signálů v mozku. Dokáže ztlumit vzruchy nervového systému, takže snižuje stres, úzkosti, podporuje lepší spánek. A má mnoho dalších příznivých účinků na lidský organismus. Je velmi využívaná jako doplněk stravy.

A jak se zvýšení GABA podepíše na chuti čaje? Vyzkoušej tuto znamenitou japonskou zelenou Senchu z oblasti kolem města Kirishima prefektury Kagoshima a uvidíš.

Má výraznou chuť umami s mléčnými, karamelovými, oříškovými a trávovými tóny.

Příprava:3 g na 0,2 l vody o teplotě cca 95°C, luhovat 1 minutu

Zamiloval sis tento zelený čaj? Můžeš dokoupit tady.

  • Jaro 2024
  • Jaro 2024
  • Jaro 2024
  • Jaro 2024
  • Jaro 2024
  • Jaro 2024